اگر تصاویر سوزن خشک و طب سوزنی را با یکدیگر مقایسه کنید، به احتمال زیاد، فکر خواهید کرد این دو روش یکی هستند؛ زیرا در هر دو روش، سوزن‌هایی نازک از جنس فولاد ضدزنگ وارد پوست می‌شوند.

این در حالی است که از هزاران سال پیش در طب سنتی چینی از طب سوزنی استفاده می‌شود و تحقیقات علمی اثربخشی آن را اثبات می‌کنند؛ ولی سوزن خشک که به عنوان طب سوزنی غربی شناخته می‌شود، روشی جدید است. طب سوزنی می‌تواند درد یا سایر مشکلات را با وارد کردن سوزن به نقاط خاصی از بدن تسکین دهد و سوزن خشک برای تحریک نقاط ماشه‌ا‌ی یا عضلات تحریک‌پذیر طراحی شده است.

آیا طب سوزنی صورت تأثیرگذار است؟ فواید و خطرات طب سوزنی چیست؟ بسیاری از کاربران، چنین سؤالاتی را از ما می‌پرسند. در ادامه، به این سؤالات پاسخ خواهیم داد و شما را با سوزن خشک (Dry Needling) و انواع طب سوزنی آشنا خواهیم کرد تا بتوانید مناسب‌ترین روش را برای درمان بیماری‌های خود انتخاب کنید.

Dry Needling

طب سوزنی (Dry Needling) چیست؟

نقطه ماشه‌ای، نقطه‌ای در فیبر عضلانی است که می‌تواند عملکرد را مختل سازد، دامنه حرکت را محدود کند، درد را به بخش‌های دیگر بدن انتقال دهد یا باعث حساسیت موضعی شود. در روش سوزن خشک یا همان Dry Needling، سوزنی کوتاه و ظریف از جنس فولاد ضدزنگ وارد عضله‌ یا نقطه ماشه‌ای می‌شود و سفتی و درد موضعی و ارجاعی را کاهش و جریان خون را افزایش می‌دهد. در این روش، مایعی از طریق سوزن وارد بدن نمی‌شود و به همین دلیل به آن سوزن خشک گفته می‌شود.

سوزن خشک در طب غربی با توجه به الگوهای درد، وضعیت بدن، اختلالات حرکتی و تست‌های ارتوپدی طراحی شده است. سوزن خشک می‌تواند بافت ماهیچه‌ای را درمان کند و هدف آن کاهش درد، غیرفعال کردن نقاط ماشه‌ای و بهبود عملکرد است. این روش اغلب به‌تنهایی به بیماران توصیه نمی‌شود و بخشی از یک رویکرد فیزیوتراپی است. تحقیقات نشان می‌دهد که سوزن خشک روشی ایمن و مؤثر برای درمان و مدیریت درد است و روزبه‌روز محبوب‌تر می‌شود.

انواع روش‌های طب سوزنی در کلینیک ارتوپدی پزشک اول

با گذشت زمان، طب سوزنی از چین به سایر کشورهای جهان برده و انواع مختلفی از آن طراحی شد. انواع روش‌ها دارای مزایای اثبات‌ شده و قابل توجهی هستند. در ادامه، انواع روش‌های طب سوزنی را که در کلینیک ارتوپدی پزشک اول ارائه می‌شود، معرفی خواهیم کرد.

طب سوزنی سنتی (طب سوزنی چینی)

طب سوزنی سنتی، یک روش درمانی در طب سنتی چینی است. در این روش، سوزنی ظریف و نازک با طول 4 سانتی‌متر را وارد بدن می‌کنند تا انرژی چی (انرژی حیات) را در نقاط خاصی به نام نقاط طب سوزنی تحریک کنند.

تمرکز این روش، بر ایجاد تعادل در بدن با بازگرداندن انرژی چی در مسیرهای انرژی بدن است. پزشکان طب سوزنی سنتی، افراد را به عنوان موجوداتی پرانرژی و پیچیده در نظر می‌گیرند و به دنبال راه‌هایی برای شناسایی و اصلاح الگوهای ناهماهنگی در سراسر بدن هستند. آن‌ها عقیده دارند انرژی چی در بدن همه افراد جریان دارد و اگر این جریان مختل می‌شود، فرد دچار درد و بیماری‌های مختلف می‌شود.

طب سوزنی الکتریکی

در طب سوزنی الکتریکی همانند نوع سنتی، سوزن‌هایی را وارد نقاط طب سوزنی می‌کنند و سپس الکترودی کوچک را به این سوزن‌ها متصل می‌کنند. مقدار کمی الکتریسیته از طریق این الکترود وارد بدن می‌شود و لرزش خفیفی را ایجاد می‌کند. زمان جلسه طب سوزنی الکتریکی در مقایسه با نوع سنتی، کوتاه‌تر است؛ زیرا، الکترودها می‌توانند نقاط طب سوزنی شما را سریع‌تر فعال کنند. مزیت مهم نوع الکتریکی این است که می‌تواند نواحی وسیع‌تری از بدن شما را در مقایسه با نوع سنتی هدف قرار دهد.

کاربرد طب سوزنی

طب سوزنی لیزی

طب سوزنی لیزری، یکی از جدیدترین انواع محسوب می‌شود که در آن، از پرتوهای لیزر کم‌انرژی به جای سوزن برای تأثیرگذاری روی نقاط طب سوزنی استفاده می‌شود. پزشکان متخصص کلینیک ارتوپدی پزشک اول ممکن است نوع لیزری را به بیمارانی که تمایلی به استفاده از سوزن ندارند، پیشنهاد دهند. با استفاده از لیزرهای پیشرفته به جای سوزن‌ها، افراد بیشتری می‌توانند از مزایای این طب، بهره‌مند شوند.

در روش لیزری، نیازی به شکستن پوست برای تحریک نقاط طب سوزنی نیست. همچنین این نوع برای کسانی که تمایلی به استفاده از درمان‌های تهاجمی ندارند، مناسب‌تر است.

طب سوزنی غربی

طب سوزنی غربی اقتباسی از روش سنتی چینی محسوب می‌شود. در طب سوزنی غربی با توجه به فیزیولوژی عصبی و آناتومی مربوطه، سوزن‌های بسیار ظریفی وارد مسیر انرژی بدن می‌شود تا سیستم عصبی تحریک شود. این روش درمانی به جای بازگرداندن جریان انرژی، روی نقاطی از بدن تمرکز می‌کند که می‌توانند به تسکین درد و استرس کمک کنند. فیزیوتراپیست‌ها یا پزشکان دیگری که در ارائه طب سوزنی غربی تخصص دارند، نیازی به یادگیری طب سوزنی سنتی چینی ندارند.

طب سوزنی در درمان کدام بیماری‌ها کاربرد دارد؟

به طور کلی می‌توان گفت این طب می‌تواند به درمان کمردرد، گردن‌درد، آرتروز، زانودرد، سردرد، میگرن، نوروپاتی محیطی، حالت تهوع، روماتیسم مفصلی، خستگی و تاندونیت کمک کند. نوع الکتریکی ممکن است در درمان برخی از عوارض جانبی شیمی‌درمانی، آرتریت، و درد حاد کوتاه‌مدت تأثیرگذار باشد. طب سوزنی غربی نیز می‌تواند به درمان درد اسکلتی عضلانی، درد نقطه ماشه‌ای میوفاسیال، درد بعد از عمل، کمردرد، گردن‌درد، درد شانه، زانودرد و انواع سردردها کمک کند.

کاربرد طب سوزنی لیزری نیز همانند نوع سنتی، پیشگیری و درمان بیماری‌های مختلف، بهبود سلامت جسمی و روانی و بهبود کیفیت زندگی بیمار است. طب سوزنی لیزری می‌تواند به درمان درد شدید یا مزمن، دژنراسیون ماکولا (تباهی لکه زرد)، آب سیاه چشم، خواب‌رفتگی دست‌ها و پاها، درد عصب، رینیت یا سینوزیت آلرژیک، شانه یخ‌زده، آرتریت، آرتروز، بورسیت، تاندونیت، نشانگان دالان مچ دست، سندرم‌های ستون فقرات، آسم، سردرد، میگرن، فیبرومیالژیا و بازسازی عصب کمک کند.

فواید و مزایا طب سوزنی

اگر می‌خواهید بدانید که مزایای استفاده از طب سوزنی چیست؟ لازم به ذکر است که از مهم‌ترین فواید طب سوزنی می‌توان به امکان ترکیب آن با درمان‌های دیگر اشاره کرد. به خاطر داشته باشید که این روش، درمانی مکمل است و نباید از آن به عنوان جایگزینی برای درمان‌های متداول پزشکی استفاده کنید.

مزیت بعدی این است که احتمال بروز عوارض جانبی آن پایین است. همچنین از آنجایی که با کمک آن می‌توان بیماری‌های متعددی را به‌صورت همزمان هدف قرار داد، درمانی انعطاف‌پذیر محسوب می‌شود.

هزینه طب سوزنی

اگر می‌خواهید چروک صورت خود را حذف کنید، بهتر است بدانید، طب سوزنی روش ایمن‌تری نسبت به جراحی و بوتاکس محسوب می‌شود. این روش، سیستم لنفاوی و گردش خون را تحریک می‌کند تا مواد مغذی و اکسیژن را به سلول‌های پوست شما برسانند؛ در نتیجه، به یکدست شدن رنگ پوست و افزایش درخشندگی پوست شما کمک می‌کند. همچنین تولید کلاژن را تحریک می‌کند؛ بنابراین، بهبود خاصیت ارتجاعی و به حداقل رساندن خطوط ریز و چروک از دیگر فواید طب سوزنی برای صورت است.

طب سوزنی برای اعصاب نیز فوایدی دارد. برای مثال، می‌تواند در درمان علائم استرس شدید مانند درد اسکلتی عضلانی، خستگی، افسردگی، اضطراب، تحریک‌پذیری و تمرکز ضعیف تأثیرگذار باشد.

از مهم‌ترین کاربردهای طب سوزنی Dry Needling یا به طور کل از فواید طب سوزنی غربی می‌توان کمک به کاهش درد، بهبود بافت‌های آسیب‌دیده، کاهش تنش عضلاتی و بهبود جریان خون اشاره کرد. نوع الکتریکی نیز علاوه بر افزایش جریان خون، در درمان بیماری‌های عصبی، درد مزمن، گرفتگی عضلات و فلج موثر است. در پایان این بخش، بهتر است با مزایای طب سوزنی لیزری در مقایسه با نوع سنتی نیز آشنا شوید:

  • درمان سریع‌تر: جلسه درمانی در نوع چینی ممکن است تا دو ساعت طول بکشد؛ ولی، با لیزر می‌توانید در چند ثانیه به نتیجه مشابهی دست یابید.
  • درد و استرس کمتر: از آنجایی که در این درمان از سوزن استفاده نمی‌شود، بیمار استرسی در طول جلسه درمانی نخواهد داشت و هیچ دردی را احساس نخواهد کرد.
  • بهبودی سریع‌تر: از آنجایی که پوست بدن در این نوع روش شکسته نمی‌شود، بیماران بهبودی سریع‌تری را پس از جلسات درمانی تجربه خواهند کرد. البته ممکن است با عوارضی مانند قرمزی پوست روبرو شوند که به‌سرعت برطرف خواهد شد.

مشاهده خدمات دکتر لگن در کلینیک ارتوپدی پزشک اول


عوارض و خطرات طب سوزنی

اگر به دنبال پاسخی کلی برای سؤال عوارض طب سوزنی چیست؟ هستید، بهتر است بدانید، اگر پزشک مورد نظر شما پزشکی متخصص و معتبر مانند پزشکان کلینیک ارتوپدی پزشک اول باشد و از سوزن‌های استریل استفاده کند، احتمال بروز خطرات طب سوزنی بسیار پایین است. در کلینک‌های معتبر، دستورالعمل‌های بهداشتی دقیقی رعایت می‌شود و پزشکان به‌خوبی آموزش دیده‌اند.

از عوارض جانبی شایع این روش درمانی می‌توان به درد، خونریزی، خستگی، سرگیجه، قرمزی و کبودی در ناحیه‌ای که سوزن‌ها وارد می‌شوند، اشاره کرد که معمولاً خفیف و کوتاه‌مدت هستند. همچنین از آنجایی که از سوزن‌های یکبار مصرف استفاده می‌شود، احتمال عفونت نیز پایین است. هنگامی که سوزن‌ها وارد بدن می‌شوند، ممکن است سوزشی موقت را احساس کنید که از عوارض و خطرات این روش درمانی به شمار نمی‌رود.

همه افراد نمی‌توانند کاندیدای مناسبی برای این روش درمانی باشند. اگر دچار اختلالات خونریزی هستید و از داروهای رقیق‌کننده خون استفاده می‌کنید، بیشتر از سایر افراد با عوارضی مانند خونریزی و کبودی روبرو خواهید شد. این روش درمان، به افراد باردار نیز توصیه نمی‌شود؛ زیرا، می‌تواند منجر به زایمان زودرس شود. اگر باردار هستید، با پزشک خود صحبت کنید تا بتوانید بهترین تصمیم را برای خود و فرزندتان بگیرید.

طب سوزنی چیست؟

اگر ضربان‌ساز قلبی یا باتری قلب در بدن خود دارید، طب سوزنی الکتریکی می‌تواند عملکرد ضربان‌ساز را مختل کند. همچنین نوع الکتریکی به افرادی که سابقه تشنج، سکته مغزی، بیماری قلبی و صرع دارند نیز توصیه نمی‌شود. از آنجایی که این روش درمانی، غیر تهاجمی محسوب می‌شود، بیماران مبتلا به سیستم ایمنی ضعیف یا اختلالات خونریزی با خطر عفونت و سایر عوارض روبرو نخواهند شد. همچنین در این روش، دردی را احساس نخواهند کرد.

مدت زمان تاثیر طب سوزنی

مدت زمان تاثیر طب سوزنی برای همه افراد یکسان نیست. برخی از افراد در همان جلسه اول احساس می‌کنند علائم بیماری بهبود یافته است. علائم بیماران دیگر ممکن است پس از چند جلسه، به‌صورت تدریجی بهبود یابد. همچنین گاهی علائم برخی از بیماران تا 24 ساعت پس از جلسه درمانی تشدید می‌شود و سپس بهبود قابل توجهی را مشاهده می‌کنند.

اگر می‌خواهید برای درد حاد یا آسیب ورزشی از خدمات کلینیک ارتوپدی پزشک اول استفاده کنید، ممکن است دردتان بلافاصله پس از اولین جلسه تسکین یابد؛ ولی، اگر دچار درد مزمن هستید، ممکن است 3 جلسه یا بیشتر برای کاهش درد نیاز باشد. جلسات روزانه به مدت 2 الی 3 هفته می‌توانند باعث تسکین طولانی‌مدت درد شوند. گاهی ممکن است درد را در نواحی دیگری از بدن احساس کنید؛ زیرا، زمانی که بدترین درد تسکین می‌یابد، درد دیگری ممکن است توجه شما را به خود جلب کند.

اگر این روش درمان را برای 4 الی 6 جلسه امتحان کردید و نتوانستید تأثیر قابل توجهی را مشاهده کنید، به احتمال زیاد، این روش، برای شما مناسب نیست. البته بهتر است بدانید، با انجام نامنظم جلسات، تسکین درد شما تضمین نخواهد شد و تأثیرات آن طولانی‌مدت نخواهند بود.

اگر به دلایلی مانند بهبود سطح انرژی، پیشگیری از بیماری و حفظ ایمنی خوب می‌خواهید این روش درمانی را امتحان کنید، تعداد جلسات لازم برای مشاهده تأثیر آن با تعداد جلسات لازم برای تسکین درد حاد و درد مزمن، متفاوت است. بهتر است به کلینیک ارتوپدی پزشک اول مراجعه کنید تا اطلاعات بیشتری درباره تعداد جلسات لازم برای بیماری یا اهداف خود کسب کنید.

خدمات طب سوزنی در کلینیک ارتوپدی پزشک اول

با استفاده از خدمات طب سوزنی کلینیک ارتوپدی پزشک اول که توسط متخصصانی ماهر و باتجربه ارائه می‌شود، می‌توانید بهترین نتایج ممکن را مشاهده کنید. اگر می‌خواهید اطلاعات بیشتری درباره این موضوع و رویکردهایی که ما از آن‌ها استفاده می‌کنیم بدانید، بهتر است به کلینیک مراجعه کنید یا با شماره‌های درج‌شده در سایت تماس بگیرید. متخصصان ما خوشحال می‌شوند درباره چیزهایی که باید بدانید، توضیح دهند. ما به شما خواهیم گفت چگونه انواع روش‌های این نوع درمان، می‌توانند برای درمان بیماری‌های شما مؤثر باشند.

هزینه خدمات طب سوزنی در کلینیک ارتوپدی پزشک اول

هزینه طب سوزنی در کلینیک ما به شرایط شما بستگی دارد. شرایط و بیماری‌های شما تعیین می‌کنند چه تعداد جلسه برای تسکین علائم آن‌ها لازم است. همچنین هزینه طب سوزنی کل بدن با صورت متفاوت است. بهتر است برای کسب اطلاعات دقیق درباره هزینه این خدمات در کلینیک ارتوپدی پزشک اول با ما تماس بگیرید یا به کلینیک مراجعه کنید.

طب سوزنی کمر
طب سوزنی کمر در تهران | کاربرد انواع روش های سوزنگذاری در کاهش درد و آزادسازی اعصاب گرفتار توسط دیسک کمر | برای مشاوره با کلینیک ارتوپدی پزشک اول تماس بگیرید.
طب سوزنی دست
ارائه خدمات طب سوزنی دست در تهران | کاربرد انواع روش های سوزنگذاری در تسکین و درمان انواع بیماری های دست | برای مشاوره با کلینیک ارتوپدی پزشک اول تماس بگیرید.
طب سوزنی مغز
ارائه خدمات طب سوزنی مغز در تهران | انواع روش های سوزنگذاری در تسکین و درمان انواع بیماری های مغز و اعصاب | برای مشاوره با کلینیک ارتوپدی پزشک اول تماس بگیرید
طب سوزنی گوش
خدمات طب سوزنی گوش در تهران | کاربرد انواع روش های سوزنگذاری در تسکین و درمان انواع بیماری ها از ناحیه گوش | برای مشاوره با کلینیک ارتوپدی پزشک اول تماس بگیرید.
طب سوزنی پا در کلینیک ارتوپدی
ارائه خدمات طب سوزنی پا در تهران | کاربرد انواع روش های درای نیدلینگ در تسکین و درمان انواع بیماری های پا | برای مشاوره با کلینیک ارتوپدی پزشک اول تماس بگیرید
طب سوزنی زانو
ارائه خدمات طب سوزنی زانو در تهران | کاربرد انواع روش های سوزنگذاری در تسکین و درمان انواع بیماری های زانو | برای مشاوره با کلینیک ارتوپدی پزشک اول تماس بگیرید.
طب سوزنی سر
ارائه خدمات طب سوزنی سر در تهران | کاربرد انواع روش های طب سوزنی تسکین و درمان انواع بیماری های ناحیه سر | برای مشاوره با کلینیک ارتوپدی پزشک اول تماس بگیرید.
طب سوزنی ضایعه نخاعی
خدمات طب سوزنی ضایعه نخاعی در تهران | کاربرد انواع روش های سوزنگذاری در تسکین و درمان آسیب طناب نخاعی | برای مشاوره با کلینیک ارتوپدی پزشک اول تماس بگیرید.
طب سوزنی گردن
ارائه خدمات طب سوزنی گردن در تهران | کاربرد انواع روش های سوزنگذاری در تسکین و درمان انواع بیماری های گردن | برای مشاوره با کلینیک ارتوپدی پزشک اول تماس بگیرید.
طب سوزنی ضد درد در تهران
خدمات طب سوزنی ضد درد در تهران | کاربرد انواع روش های موکسی باسشن در تسکین و درمان انواع دردهای بدن | برای مشاوره با کلینیک ارتوپدی پزشک اول تماس بگیرید