افزایش و رشد قد - متدهای تهاجمی و غیر تهاجمی

افزایش و رشد قد آرزوی تعداد زیادی از افراد است. برخی در گذشته دست به کارهای خطرناکی می‌زدند تا تنها چند سانتی‌متر افزایش قد را تجربه کنند. عده‌ای نیز بر این باور هستند که افزایش قد رویایی دست نیافتی است.؛اما افزایش یافتن قد به روش‌های جراحی و غیرجراحی امکان‌پذیر است.

جراحی افزایش طول اندام توسط پزشکان مجرب و متخصص در کلینیک ارتوپدی پزشک اول انجام می‌شود. البته لازم به ذکر است که عوامل بسیاری بر رشد قد تاثیرگذار بوده و در آن نقش دارند. ژنتیک، تغذیه و عوامل محیطی هر یک به نوعی بر میزان قد افراد موثر هستند. پیشرفت‌های علم و تکنولوژی به ویژه در پزشکی نیز موجب به وقوع پیوستن اتفاق‌های بسیار خوبی در زمینه متد های افزایش قد شده است.

برای اینکه افراد به افزایش قد دست پیدا کنند راه‌های مختلفی وجود دارد که با توجه به شرایط بدنی خود می‌توانند امتحان کنند؛ اما سوال اصلی در این بین این است که از چه طریق و روش‌هایی می‌توان برای افزایش یافتن قد اقدام کرد. برای پاسخ به این سوال باید گفت که برای تبدیل این رویا به حقیقت، می‌توانید دو متد تهاجمی و غیر تهاجمی را انتخاب کنید. در روش تهاجمی که بر پایه جراحی استوار است، افزایش قد به کمک متخصص انجام می‌گیرد، در حالی که روش غیر تهاجمی، روش غیرجراحی برای افزایش قد محسوب می‌شود. در واقع نیازی به عمل بلند کردن قد از طریق جراحی نیست.

افزایش قد

متدهای افزایش و رشد قد

همانطور که اشاره کردیم، عموما از دو متد تهاجمی یا همان جراحی و غیر تهاجمی یا جراحی، برای افزایش دادن قد در افراد استفاده می‌شود.

فراموش نکنید که افزایش و رشد قد به کمک جراحی را نباید یک عمل زیبایی در نظر گرفت. این عمل بیشتر جنبه درمانی داشته و از آنجایی که دوران نقاهت طولانی دارد، برای اشخاصی که با وجود قد کوتاه زندگی راحتی دارند، توصیه نمی‌شود. از این عمل جراحی برای افزایش طول اندام و اصلاح رشد نامتوازن پا استفاده می‌شود که ممکن است در اثر آسیب‌دیدگی رخ داده باشد، یا یک مشکل مادرزادی به شمار رود. خوشبختانه هر دو متد نیز امروزه در کلینیک‌های معتبر کشور ارائه می‌شود.  

روش غیر جراحی برای افزایش قد در کلینیک ارتوپدی پزشک اول

روش‌های غیر جراحی که امروزه برای افزایش قد مورد استفاده قرار می‌گیرد، شامل استفاده از داروهای مخصوص و مکمل‌های غذایی ضروری و حتی طب سوزنی است. البته پیش از اقدام به روش‌های غیر جراحی باید مورد معاینه بهترین متخصص افزایش قد در کلینیک معتبر مانند کلینیک ارتوپدی پزشک اول قرار بگیرید.

روش‌ های جراحی افزایش قد در کلینیک ارتوپدی پزشک اول

در کلینیک ارتوپدی پزشک اول بهترین جراح افزایش قد عمل بلند کردن قد را انجام می‌دهد. این عمل شامل تحریک کردن رشد استخوان در پاها است. این رویکرد اغلب شامل چندین عمل جراحی برای بلند کردن استخوان درشت‌نی، ساق پا و تاندون‌ها خواهد بود.

مراحل عمل افزایش قد در کلینیک ارتوپدی پزشک اول

اگر جراحی افزایش طول اندام را انتخاب کرده‌اید، باید مراحل مختلفی را طی کنید و در تمام این مراحل نیز تحت نظارت بهترین دکتر افزایش قد قرار داشته باشید. مراحل عمل افزایش قد عبارتند از:

 • انجام مشاوره‌های لازم با بهترین متخصص افزایش قد و انجام آزمایشات و بررسی‌های لازم پیش از آغاز مراحل عمل افزایش قد
 • انجام عمل جراحی افزایش قد
 • مرحله کشش
 • مرحله تثبیت

در طول جراحی، پزشک استخوان را برش خواهد داد و هم‌زمان بافت‌های نرم و اعصاب را برای افزایش طول قد آماده می‌کند. ممکن است پزشک از ابزارها و دستگاه‌های افزایش طول استخوان استفاده کند که در داخل استخوان قرار می‌گیرد و استفاده از دستگاه‌های بلندکننده خارجی را پیشنهاد دهد.

در مرحله کشش که معمولا هفت روز پس از جراحی آغاز می‌شود، استخوان‌ها روزانه به اندازه تقریبا یک میلی‌متر از هم جدا می‌شوند تا در فضای خالی بین آن، استخوان‌های جدید ایجاد شده و طول کلی استخوان افزایش یابد. این میزان ممکن است با توجه به وضعیت بیمار، متفاوت باشد. در طول این مرحله، تحت نظر پزشک خواهید بود و سرعت و میزان جدایی استخوان توسط پزشک تعیین می‌شود.

در مرحله تثبیت، استخوان بازسازی شده محکم می‌شود. در این مرحله باید از مصرف نیکوتین اجتناب کنید و با یک رژیم غذایی سالم و بالا بردن میزان مصرف پروتئین، مواد معدنی و مکمل‌ها به سخت شدن استخوان کمک کنید. در پایان مرحله تثبیت، دستگاه افزایش قد به صورت یک عمل سرپایی خارج می‌شود. اگر از دستگاه خارجی استفاده کرده باشید، ممکن است پزشک توصیه کند که به مدت سه تا چهار هفته از بریس یا گچ برای محافظت از استخوان جدید استفاده کنید. اگر دستگاه داخلی استفاده کرده باشید، نیازی به هیچ آتلی ندارید.

بعد از اتمام این مراحل ، شاهد افزایش و رشد قد چشمگیر و شگفت‌آوری خواهید بود. توجه داشته باشید که این جراحی بسیار حساس بوده و نیاز به تخصص و تمرکز بالایی دارد. در کلینیک ارتوپدی پزشک اول، بهترین جراح افزایش قد در تهران حضور داشته و جراحی‌ها را انجام خواهد داد.

هترین جراح افزایش قد

سن مناسب جراحی افزایش قد

یکی دیگر از سوالاتی که در خصوص این جراحی مطرح می‌شود، سن مناسب جراحی افزایش قد است. بهترین زمان برای انجام این عمل جراحی در سنی است که بدن فرد رشد طبیعی خود را به پایان رسانده باشد. بنابراین انجام این جراحی زودتر از ۱۸ سال به هیچ وجه توصیه نمی‌شود؛ چرا که باید به بدن فرد زمان کافی برای رسیدن به حداکثر رشد قدی خود را داد.

همچنین در سنین بالاتر از ۴۵ سال نیز انجام این عمل به توصیه نمی‌شود؛ زیرا در این سن جوش خوردن استخوان‌ها مشکلات بسیاری را در پی خواهد داشت. سنین بین ۱۸ تا ۲۵ سالگی بهترین و ایده‌آل ترین زمان ممکن برای اقدام به جراحی افزایش قد شناخته می‌شود. هر چند که در سنین کمتر از ۱۸ سال نیز اگر بیمار درگیر مشکلات ژنتیکی یا مشکلاتی مانند فلج مغزی، سابقه شکستگی استخوان یا ساق پا و ... باشد که بر رشد آن تأثیر می‌گذارد و صلاحدید پزشک، می‌توان از این روش استفاده کرد.

خطرات عمل جراحی افزایش قد

همانطور که اشاره شد، روش‌های افزایش و رشد قد به وسیله جراحی تهاجمی بوده و به تبع آن خطراتی نیز به همراه دارد. بنابراین در زمان انتخاب، باید با دید کامل و آگاهانه اقدام کنید. خطرات عمل جراحی افزایش قد شامل موارد زیر است:

 • واکنش به مواد بیهوشی
 • خونریزی
 • عفونت

یکی از دیگر از خطرات و مشکلات این جراحی این است که استخوان‌ها به خوبی ترمیم نشوند و به این ترتیب شاهد افزایش قد نباشیم و پس از بهبود، با انحراف در استخوان‌ها روبه‌رو شویم. با این حال در بین مطالعاتی که تاکنون انجام شده است، اکثر افراد عوارض عمده‌ای را تجربه نکرده‌اند.

در کلینیک ارتوپدی پزشک اول، از مجهزترین تجهیزات و پیشرفته‌ترین الیزاروف برای انجام عمل جراحی افزایش قد استفاده می‌شود.

همچنین جراح افزایش قد در این کلینیک، از میان بهترین متخصصین این زمینه انتخاب می‌شود؛ با این حال، عمل نیز مانند هر جراحی دیگری عوارضی در پی خواهد داشت که حتما پزشک درباره آن برای شما توضیح خواهد داد. برخی از عوارض عمل جراحی افزایش قد عبارتند از:

 • عفونت در محل اتصال بدن و دستگاه
 • عفونت استخوان
 • آسیب‌دیدگی عروق خونی
 • انقباضات عضلانی
 • سفتی بافت
 • افزایش احتمال شکستگی استخوان
 • تورم در محل جراحی
 • بروز مشکلات عصبی
 • عدم توانایی بیمار در انجام کارهای نسبتا سنگین
 • امکان در رفتگی مفصل به ویژه در کسانی که قبلا به عارضه لگنی مبتلا بوده‌اند.

در دروان نقاهت به طور منظم، تحت نظر پزشک خواهید بود و جراح تمامی عوارض را چک می‌کند؛ با این حال در صورتی که با علائمی مانند تغییر رنگ پوست، تغییر دما در محل جراحی و از دست دادن حس در پا یا انگشتان پا روبه‌رو شدید، بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید.


مشاهده خدمات جراحی افزایش قد کلینیک ارتوپدی پزشک اول: افزایش قد با روش الیزاروف


توانبخشی بعد از جراحی افزایش قد در کلینیک ارتوپدی پزشک اول

به کمک جراحی که در واقع یک متد تهاجمی به حساب می‌آید، در حدود ۱۰ سانتی‌متر بر میزان قد در افراد افزوده می‌شود که عدد چشمگیر و تاثیرگذاری است. البته عمل بلند کردن قد، عملی حساس است که دوره نقاهت نسبتا طولانی دارد. در بسیاری از مواقع، پزشک برای دوران نقاهت بیمار دستورات و اقدامات خاصی را به منظور توانبخشی بعد از جراحی افزایش قد تجویز می‌کند.

این اقدامات شامل انجام فیزیوتراپی و مصرف برخی از داروها و گاها تحت نظر و مراقبت بودن در کلینیک است. در مرحله کشش باید مرتبا مورد معاینه قرار بگیرید؛ زیرا ممکن است سرعت استخوان‌سازی بدن شما با میزان کشش دستگاه هم‌خوان نبوده و نیازمند تنظیم مجدد باشد. اگر سرعت رشد استخوان بالا باشد، ممکن است میزان جداسازی از یک میلی‌متر تا نهایتا دو میلی‌متر در روز تغییر کند یا برعکس، در صورتی که سرعت رشد پایین باشد، دستگاه را روی عدد کمتری تنظیم می‌کنند.

انجام حرکات فیزیوتراپی به بافت‌های نرم مانند عضلات، اعصاب، رباط‌ها و تاندون‌ها کمک می‌کند که در اثر کشیدگی سفت نشوند و راحت‌تر بلند شوند. تمام مراحل توانبخشی را می‌توانید در کلینیک ارتوپدی پزشک اول دریافت کنید.

سوال دیگری که در توانبخشی بعد از عمل برای بیماران پیش می‌آید این است که دوره بهبودی بعد از عمل جراحی افزایش قد به چه میزان است؟

جراح افزایش قد

این جراحی در دسته جراحی‌های سخت قرار دارد و به تبع بهبودی کامل بیمار در آن نیز زمان‌بر خواهد بود. البته در افراد مختلف این دوران متفاوت است و بسته به شرایط بدنی و توان بیمار فرق خواهد داشت. برای بعضی از بیماران رسیدن به بهبودی کامل تا یکسال زمان می‌برد، در حالی که برخی دیگر تنها در عرض مدت زمان ۶ ماه بهبود می‌یابند. رشد استخوان در افراد سیگاری و مبتلا به دیابت، کندتر خواهد بود.

اما نکته مهم در این خصوص این است که بیمار تمام تلاش خود را برای بلند شدن در روز بعد از جراحی انجام دهد. بهتر است تا پس از عمل چند قدم راه برود و تحرک داشته باشد. همچنین انجام حرکات و نرمش‌های فیزیوتراپی نیز بسیار تاثیرگذار خواهد بود.

مدت زمانی در حدود ۳ تا ۴ روز نیز ممکن است پس از جراحی در بیمارستان مانده و تحت نظارت قرار داشته باشد. در طول دوران بهبود، بیمار به عصا نیاز دارد و باید با کمک آن حرکت کند. توصیه می‌شود تا به دست آوردن بهبودی کامل صبور باشید و دوران نقاهت خود را در آرامش طی کنید. داشتن دید درست نسبت به دوران بعد از عمل در کاهش تنش‌ها و فشارهای روحی بر بیمار اثرگذار خواهد بود.

هزینه عمل افزایش قد در کلینیک ارتوپدی پزشک اول

پیش از اینکه به مبحث هزینه‌ عمل افزایش قد بپردازیم باید اشاره کنیم که کلینیک ارتوپدی پزشک اول با پزشکانی در این زمینه همکاری می‌کند که در کار خود بهترین متخصص افزایش قد در تهران هستند. بنابراین با اطمینان کامل می‌توانید برای انجام این جراحی اقدام کنید؛ اما در خصوص هزینه‌هایی که این عمل افزایش قد به همراه دارد باید گفت موارد زیادی در تخمین و برآورد آن دخیل بوده و باید در نظر گرفته شود مانند:

 • شرایط بدنی بیمار
 • شرایط روحی بیمار
 • تعداد جلسات روان درمانی مورد نیاز چه قبل و چه بعد از عمل
 •  قد بیمار
 • تعداد دفعات عمل

تمام موارد گفته شده باید مورد توجه قرار گیرد تا بتوان هزینه دقیق و درستی را ارئه کرد. به همین دلیل بهترین راه کار برای اطلاع از هزینه و شرایط عمل مراجعه به کلینیک و دریافت مشاوره‌های حضوری است.

افزایش و رشد قد در افراد به بالا رفتن میزان اعتماد به نفس در آن‌ها کمک می‌کند. امروزه، پیشرفت‌های زیادی انجام شده است تا پزشکان به چگونگی فرآیند افزایش قد دست یابند. پیش از اقدام برای عمل جراحی افزایش قد لازم است تا حتما زیر نظر یک پزشک خوب معاینه شده و تمامی جوانب کار را بسنجید. اگر به دنبال بهترین دکتر افزایش قد در تهران هستید، می‌توانید به صورت ۲۴ ساعته از طریق تماس با شماره تلفن‌های کلینیک، نوبت دریافت کنید.

الیزاروف چیست؟ افزایش قد با روش Ilizarov
ارائه خدمات عمل جراحی افزایش قد با روش Ilizarov توسط متخصصان مجرب در کلینیک ارتوپدی پزشک اول + مراحل افزایش قد با روش الیزاروف| برای دریافت مشاوره و تعیین نوبت تماس بگیرید.
افزایش قد با روش LATN
ارائه خدمات عمل جراحی افزایش قد با روش LATNتوسط متخصصان مجرب در کلینیک ارتوپدی پزشک اول + مراحل افزایش قد با روش LATN| برای دریافت مشاوره و تعیین نوبت تماس بگیرید.
افزایش قد با روش MTN
ارائه خدمات عمل جراحی افزایش قد با روش MTN توسط متخصصان مجرب در کلینیک ارتوپدی پزشک اول + مراحل افزایش قد با روش MTN| برای دریافت مشاوره و تعیین نوبت تماس بگیرید.
افزایش قد با روش LON
ارائه خدمات عمل جراحی افزایش قد با روش LONتوسط متخصصان مجرب در کلینیک ارتوپدی پزشک اول + مراحل افزایش قد با روش LON| برای دریافت مشاوره و تعیین نوبت تماس بگیرید.